Pozyskiwanie energii cieplnej nie musi bazować tylko i wyłącznie na tradycyjnych źródłach energii. Aktualnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się OZE – odnawialne źródła energii, z którymi można uzyskać szereg korzyści!
Ceny energii stale rosną. Nie tak dawno pojawiły się doniesienia o kolejnych podwyżkach opału oraz prądu elektrycznego. W związku z tym na znaczeniu zyskują OZE – odnawialne źródła energii, które nie tylko są bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego, ale również tańsze i wygodniejsze.
Najczęściej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii jest energia solarna – promieniowania słonecznego. To właśnie na niej bazują popularne solary, czyli kolektory słoneczne montowane również w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?
Kolektory słoneczne – co to jest?
Pod pojęciem takim jak kolektory słoneczne znajdują się urządzenia, których głównym celem jest przekształcanie energii promieniowania słonecznego na energię cieplną.
Kolektory słoneczne służą do wykonania instalacji solarnej, która ma szerokie zastosowanie i może być używana również w domach jednorodzinnych.
W domach kolektory słoneczne najczęściej używane są do podgrzewania wody użytkowej, aby przygotować ciepłą wodę użytkową (CWU), ale również mogą wspierać domową instalację grzewczą, ogrzewać wodę w basenie.
Do sprawnego działania kolektory słoneczne wymagają dostępu do promieniowania słonecznego.
Często można spotkać się z przeświadczeniem, że w Polsce ilość słońca jest zbyt mała, aby korzystać z tej technologii, ale nawet u nas takie inwestycje są opłacalne. Kolektory słoneczne mogą produkować energię cieplną nawet podczas chłodniejszych dni, ale słonecznych dni.
W większości przypadków instalacje solarne nie są jednak w stanie dostarczyć energii w pełni wystarczającej do wyeliminowania pozostałych źródeł ogrzewania.
Podgrzewanie wody z użyciem kolektorów słonecznych
W Polsce kolektory słoneczne, czyli solary najczęściej stosowane są do podgrzewania wody użytkowej – stanowią wówczas alternatywę dla podgrzewaczy elektrycznych czy gazowych, a także nie wymagają uruchamiania instalacji grzewczej, aby mieć ciepłą wodę.
Kolektory słoneczne pozyskują energię promieniowania słonecznego, a następnie wykorzystują ją do podgrzewania wody w bojlerach. Nowoczesne instalacje solarne pozwalają na uzyskanie ciepłej wody w krótkim czasie – także wtedy, gdy temperatury spadają.
Dzięki temu inwestycja w solary jest wysoce opłacalna i chętnie wybierana przez wiele osób, którym zależy na zmniejszeniu kosztów eksploatacji swojego domu, a także większej ochronie środowiska naturalnego.
Ile kosztuje instalacja solarna do CWU?
Koszty związane z instalacją solarną potrzebną do podgrzewania wody użytkowej są zróżnicowane i zależne są głównie od mocy instalacji oraz od tego, ile osób ma korzystać z wody.
Średni koszt instalacji to około 15 tysięcy złotych. Możemy jednak ubiegać się o dofinansowania z różnych programów, na przykład z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wówczas wykonanie instalacji jest jeszcze bardziej opłacalne, ponieważ dużą część wydatków pokrywa dotacja.
Najlepiej zatem skonsultować się z firmami, które zajmują się realizacją instalacji solarnych, aby uzyskać więcej informacji i otrzymać wstępną wycenę usługi – na tej podstawie można także określić czas zwrotu inwestycji.
Zatem solary to atrakcyjna alternatywa dla innych metod ogrzewania wody użytkowej – dzięki nim można zrobić to tanio, wygodnie, a także bez obciążenia dla środowiska naturalnego.