Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Możliwość komentowania Jak urządzić pokój dla niemowlaka? została wyłączona
pokój niemowlaka

Pokój dla niemowlaka powinien być przestrzenią przytulną i funkcjonalną. Powinien służyć zarówno maluchowi, jak i jego rodzicom. W artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę urządzając pokój dla niemowlaka. Zachęcamy do przeczytania!

Funkcjonalny pokój dla niemowlaka. Zaplanuj przestrzeń

Układ pokoju dla niemowlaka powinien zostać odpowiednio zaplanowany. Powinieneś posiadać swobodny dostęp do wszystkich mebli, dodatków i akcesoriów. Stwórz oddzielną strefę snu, w której maluch będzie wypoczywać. Oddzielne miejsca powinny zostać przeznaczone na karmienie, przewijanie czy zabawę.

Pamiętaj, że łóżeczko nie powinno znajdować się bezpośrednio przy kaloryferze czy oknie. Unikaj przeciągów i przegrzania malucha. Łóżko zaleca się ustawiać w taki sposób, by zawsze był do niego swobodny dostęp, najlepiej z kilku stron. W niedalekiej odległości od łóżka ustaw przewijak, miejsce do karmienia oraz meble przeznaczone do przechowywania pieluch, pojemników, butelek i innych potrzebnych akcesoriów. Odpowiedni układ pomieszczenia zapewni komfort zarówno matce, jak i dziecku.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Pokoik dziecięcy należy wyposażyć w ciepłe i przyjemne oświetlenie. Nie należy stosować ostrego i zimnego światła, bowiem może denerwować i pobudzać dziecko. Najjaśniejsze w pomieszczeniu powinno być oświetlenie główne, np. lampa wisząca. Umożliwi wygodne wykonywanie wszelkich czynności higienicznych.

W pomieszczeniu dobrze sprawdzą się również dodatkowe źródła światła o przygaszonym i delikatnym świetle. Zapewnią dziecku poczucie bezpieczeństwa i świetnie sprawdzą się podczas czytania książeczek. W ciągu dnia należy wpuszczać jak najwięcej światła słonecznego, zatem unikaj niepotrzebnego zasłaniania okien roletami. To właśnie światło naturalne dodaje energii i poprawia samopoczucie.

Unikaj nadmiaru bodźców w pokoju dla noworodka

Pokoik dla noworodka powinien być stonowany i minimalistyczny. Zbyt duża ilość przedmiotów, kształtów i kolorów może przytłaczać i drażnić dziecko. Jeśli chcesz pomalować pokój dziecka, postaw na uniwersalne kolory. Doskonale sprawdzi się nie tylko błękitny czy różowy, ale również zielony, biały, beżowy czy pastelowy żółty.

Wybierając dodatki postaw na te, które nadadzą pomieszczeniu przytulności. Całość dopełnią urocze firanki, dywany, naklejki na ścianach czy edukacyjne maty. Pamiętaj jedynie o tym, by tych elementów nie było zbyt dużo.

pokój niemowlaka

Zwróć uwagę na jakość mebli

Podstawowe wyposażenie pokoju niemowlaka stanowią meble – łóżko, przewijak, fotel do karmienia, komody czy szafy. Aby tego typu elementy posłużyły Ci przez możliwie jak najdłuższy czas, wybierz te wykonane z wysokiej jakości materiałów. Łóżko dziecięce powinno posiadać wytrzymały i wygodny dla dziecka materac. Wszystkie tekstylia powinny być hipoalergiczne i naturalne, aby zapewnić maluchowi jakościowy sen i bezpieczeństwo.  Materac powinien ściśle przylegać do szczebelków łóżka. Nie powinien się ruszać.

Obecnie dużą popularnością cieszą się łóżka, które rosną wraz z dzieckiem. Charakteryzują się dużym zakresem regulacji i wytrzymałością. Dzięki temu służą przez długie lata.

Pokój niemowlęcy dla dziewczynki, a może pokój niemowlęcy dla chłopca? Zapomnij o stereotypach!

Dotychczas inspiracje pokojów dla chłopców przedstawiały niebieskie meble i tapety w samochodziki, z kolei inspiracje pokoi dziewczęcych – zawierały barwy różowe, fioletowe oraz wzory nawiązujące do jednorożców czy księżniczek. Pamiętaj, że to tylko stereotypy i pokój dziewczęcy wcale nie musi być różowy.

Urządź przestrzeń tak, jak chcesz. Jeśli w przyszłości twoja córka zechce tapetę w samochodziki, nic nie stoi na przeszkodzie. Aranżacje pokoju dziecięcego w internecie nie są tym, czym należy się kierować. Podstawą są potrzeby i preferencje rodziców oraz dziecka.

Bezpieczeństwo to podstawa

Podstawową kwestią o której musisz pamiętać urządzając pokój niemowlęcy, jest bezpieczeństwo. Zainwestuj w osłonki do gniazdek, a także zabezpieczenia chroniące przed uderzeniem w róg stołu, szafki czy łóżka. Szuflady powinny być zablokowane, a na podłodze świetnie sprawdzi się miękki dywan. Przedmioty niebezpieczne dla malucha należy trzymać poza zasięgiem jego wzroku i ręki.

Dzięki tym zabezpieczeniom unikniesz przykrych konsekwencji uderzeń i upadków. Projektowanie wnętrz z wyprzedzeniem pozwala uniknąć wielu błędów. Umożliwia tworzenie komfortowych i funkcjonalnych przestrzeni.