Pompy ciepła, panele i kolektory słoneczne – czym jest fotowoltaika?

Możliwość komentowania Pompy ciepła, panele i kolektory słoneczne – czym jest fotowoltaika? została wyłączona
solary

Ten temat pojawia się coraz częściej. W Polsce w 2017 roku było już ponad 27 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych, choć jeszcze w 2013 roku istniało ich zaledwie 40. Pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są chętnie instalowane zarówno w gospodarstwach indywidualnych, jak i przedsiębiorstwach. Ale o co tak właściwie chodzi?

Wszystkiemu winna jest fotowoltaika, czyli dziedzina nauki i techniki, dzięki której możliwe jest przetwarzanie energii słonecznej na energię cieplną i elektryczną. Dzięki wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych, zebranych w moduły, da się wygenerować prąd, który może zasilać sieć energetyczną, budynki oraz samodzielne obiekty, jak np. lampy uliczne. Fotowoltaika pozwala również podgrzewać wodę w instalacji c.o. oraz wodę użytkową.

Fotowoltaika ma wiele zalet. Energia słoneczna jest powszechnie dostępna i wbrew pozorom, warunki nasłonecznienia w Polsce są na tyle dobre, że wykorzystanie tego odnawialnego źródła energii jest jak najbardziej opłacalne. Współczesna technologia coraz lepiej sobie radzi z generowaniem prądu, nawet w pochmurne dni. Ponadto, to czysta energia, dzięki której możliwe jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Dla wielu ekologia ma coraz większe znaczenie, więc w tym kontekście pozyskiwanie energii ze słońca to bardzo dobre rozwiązanie.

Fotowoltaika, jeśli instalacja została dobrze zaprojektowana i wykonana z dobrych jakościowo elementów, jest w dużym stopniu bezobsługowa. Poza okresową konserwacją nie wymaga ona specjalnych nakładów pracy czy doglądania. Zaletą tego rodzaju instalacji jest duża żywotność. Możemy liczyć na to, że będą ona sprawnr co najmniej przez 25 lat, a choć z czasem następują spadki w poziomie produkowanej mocy, są one minimalne. Nawet po tak długim okresie instalacja fotowoltaiczna będzie dobrze działać, pozwalając na znaczne oszczędności w domowym budżecie.

Nic więc dziwnego, że w warunkach stale wzrastających cen prądu – efekt zaniedbań kolejnych rządów w sferze odnawialnych źródeł energii i skupienia się na węglu – fotowoltaika się upowszechnia. Powstaje coraz więcej firm, które pozwalają na zaprojektowanie efektywnej mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także jej sprawny montaż.

Oczywiście, trzeba liczyć się z koniecznością posiadania sporego wkładu finansowego na starcie. Fotowoltaika staje się coraz tańsza i coraz bardziej opłacalna ze względu na rynkowe trendy, jednakże wciąż jest to inwestycja kosztowna i długoterminowa, która zwróci się po kilku-kilkunastu latach. Dotacje unijne, rządowe i samorządowe, a także rosnące ceny energii wraz z możliwością sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii, są jednak skuteczną zachętą do dołączenia do fotowoltaicznej rewolucji.

oze