Okap kuchenny – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

okap wyspowy

Okap kuchenny to niezwykle ważna część pomieszczenia. Jest to również spora inwestycja, tak więc wybór powinien być dokładnie przemyślany. Dobrze jest zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale, gdyż do właśnie one decydują o funkcjonalności i komforcie użytkowania. W dzisiejszych czasach wybór jest na tyle szeroki, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Rodzaj technologii

Po pierwsze należy zdecydować, czy okap będzie wciągał, czy też pochłaniał zanieczyszczone powietrze. Modele podłączone do wyciągu są połączone z przewodem kominowym. Podstawowym pytaniem jest to, czy nasza kuchnia posiada kanał wentylacyjny, czy też nie. Istotne jest to, aby droga odprowadzania zanieczyszczeń była możliwie najkrótsza. Właśnie dlatego kuchenka musi znajdować się w bliskiej odległości od przewodu kominowego, co nie dla każdego będzie satysfakcjonujące.

Okapy, które pochłaniają zanieczyszczone powietrze działają w oparciu o system filtracyjny. Nie muszą być one podłączone do przewodu kominowego, co stanowi spore udogodnienie podczas aranżowania pomieszczenia. Powietrze oczyszczone przez filtry umieszczone w pochłaniaczu jest oddawane do otoczenia. Należy wiedzieć, że tego typu okapy kuchenne wymagają systematycznej wymiany filtrów. Tylko wtedy zachowają one swoją wysoką sprawność i skuteczność. Jest to świetna propozycja nie tylko do tradycyjnych kuchni, ale również umieszczonych na poddaszu.

Zabudowane lub wyeksponowane

Okapy kuchenne mocno wpływają na aranżację wnętrza. Z tego względu należy zdecydować, czy mają one zostać wyeksponowane, czy wręcz przeciwnie. Modele przyścienne są najtańsze, a zarazem najbardziej widoczne. Takie okapy kuchenne nie są skomplikowane w montażu, co stanowi niewątpliwą zaletę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zajmują one dodatkową przestrzeń. Nawet najsubtelniejsze modele (np. ukośne) będą widoczne.

Okapy blatowe mogą zostać częściowo lub w całości zabudowane. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy nie chcą eksponować tego elementu wyposażenia kuchni. Plusem jest również korzystna cena. Alternatywę stanowią okapy wyspowe, czy też szczelinowe. Te ostatnie są jednak problematyczne w montażu, a nie każdy może pozwolić sobie na gruntowny remont pomieszczenia.

Funkcjonalność

Okapy kuchenne spełniają swoją główną rolę tylko wtedy, gdy ich wydajność jest prawidłowo dopasowana do potrzeb. Najważniejsze jest to, aby powietrze było sukcesywnie oczyszczane. Oczywiste jest, że im więcej gotujemy, tym więcej zanieczyszczeń wytwarzamy. Okap musi więc intensywnie pracować. Kluczowym parametrem jest tutaj pojemność kubatury, więc warto sprawdzić to przed dokonaniem zakupu.

Warto pamiętać, że hałas generowany przez okap ma duży wpływ na komfort użytkowania pomieszczenia. Najlepiej, aby głośność pracy nie przekraczała 45 dB. Zbyt hałaśliwy model może być na dłuższą metę uciążliwy. Nowoczesne okapy są ciche, a więc nie musimy obawiać się uporczywego dźwięku, który będzie towarzyszył nam podczas codziennego przygotowywania posiłków.

One thought on “Okap kuchenny – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  1. Okap w kuchni dla mnie jest niezbędny, podobnie jak zmywarka. Bez tego nie da się żyć 🙂

Comments are closed.